Szerző: szegvidek | 2026 jún 7 | Derékszegi esemény, piac, piknik
„A Piacnap szerintem is jól sikerült.” – így hangzott a nap lenyomata mindannyiunkban!
Rengeteg látogató érkezett az nap a piacra. Nem csoda – az itt kialakult közösség csodálatos és egyedülálló a környéken! Hálás köszönet a helyszínért!

Így a Derékszegi asztal ’őrzése’ javarészt Miklósra maradt, aki a Göcsej-Zala Mente LEADER Egyesület nevében volt jelen az eseményen és nem egyedül érkezett. Léna és Júlia lányai is elkísérték, és egy szuper ugrálóvárat is hozott, amely színesítette a piacra érkező gyerekek szórakozását. Köszönet a lányok segítségéért, mert hála Istennek a gyerekek virgoncak voltak!!! 😀

Rózsás Miklós benyomásait idézzük itt:
„A termékek jó minőségűek voltak (és fogytak!), laza volt a hangulat, mintha egy régi ismerősöd udvarába sétálnál be. A vásárlókkal beszélgettünk, honnan jöttek, mit gondolnak a helyi termékekről, piacokról, LEADER-ről, halottak-e a Derékszegiekről (többen voltak Zalaegerszegiek, akik olvastak már rólunk)…meglepően nyitottak és érdeklődők voltak.
A helyi termelőkkel is próbáltam beszélgetni, a szomszédom, Ernő (fürjtojásos) humoros volt. Nagyban beszélgetünk és már jól benne vagyunk a témában, amikor a pályázatokról esik szó, adott be pályázatot, mondja de még nem bírálták el, bonyolult és hosszadalmas stb…(tudom miről beszélt, több éve javasoljuk a rendszer egyszerűsítését…)
Kérdezem:
– Melyik Leaderhez tartozol?
– Vasvárról jöttem…
– Én is Vasvárról jöttem… 😀
Vasváriak itt a Pipahegyen találkoznak! 🙂
A Göcsej-Zala mente LEADER Helyi Akciócsoportban nagy hangsúlyt helyezünk a „közigazgatási szakadék” mérséklésére, hisz elvégre ez az egész rendszer, értük van. Igyekeztem a termelőktől, inspirációkat nyerni, a LEADER Térségek közötti együttműködés kapcsán, hogy ki milyen szükségletekkel, javaslatokkal kapcsolódna egy helyi fejlesztéshez. Abban maradtunk, hogy folytatódnak a beszélgetések.’’
A többi Derékszegi taggal mi volt a helyzet?

Áron kb. 5 alkalommal fordult, annyira kapósak voltak a gyönyörű eprek és palánták – még szerencse, hogy Barlahida nincs messze Pipahegytől.
Nóri délig nem is volt nagyon látható – a sajtos pult előtt kígyózó sorral foglalatoskodott.

Gina is kiélhette kedvenc elfoglaltságát – azaz végtelenségig beszélni a gyapjúról. Kati, a növényi gyapjú festés nagymestere kísérte el segítőként.
Hát így alakult az első Derékszegi piknik. Rózsás Miklósnak ezúton is köszönet a sok segítségért és hogy állta a sarat a Derékszegi pultnál!
Szerző: szegvidek | 2026 máj 2 | hírlevél
Kedves Barátaink!
Az idén korán érkező húsvéti ünnep hamar elbúcsúztatta a márciust, mi mégis két élménnyel is gazdagodhattunk. Sor került első edukációs rendezvényünkre, ahol az egymás közötti kommunikáció témáját jártuk körül. Képes összefoglalónkat megtaláljátok a www.derekszeg.hu weboldal blog bejegyzéseinél.
A következő napon 7 szegvidéki harangláb mesélt a résztvevőknek.

Mi történik a derékszegiek portáján?
Összegyűjtöttük Nektek, hogy a Derékszegieknél hogy telt az április – többnyire mindegyikünk készül az előttünk álló mozgalmasabb, nyári időszakra. Lássuk hát mi folyik a Derékszegi helyszíneken!

Gudrun kerámikus műhelye
Miközben készülnek csodaszép alkotásai, Gudrun művészeti elvonulást szervez. A kreatív nyári esemény időpontja:
2026. június 15–20.
Részletekért látogassatok el honlapjára: https://www.keramiag.com/hu/
Pipahegyi kisgazdaság
A Pipahegyi Kisgazdaságban dübörög a tavasz!
‘Kiskecskékkel, Málnával a bocival és kiskacsákkal lettünk többen. Végre minden zöld körülöttünk és legelnek az állatok, ültetjük a zöldségeket, van már kecsketej, készülnek a sajtok. Mi pedig a következő Pipahegyi piacra készülünk, április 26-ra.’– írja Pilise Nóri.
Tehát a következő piacon megnézjetitek az új jövevényeket – érdemes, nagyon elevenek és aranyosak 🙂
Gina gyapjú műhelye
‘Április az éves birkanyírás időszaka, így érkeznek a friss bundák a portára és lassan a gyapjúmosó szezon is indul.
Emellett megy a sürgölődés a petrikeresztúri műhelyem körül, ami remélhetőleg idén egy új derékszegi helyszín lehet, a sárga séta útvonalunk mentén.
Itt-ott talákozhattok velem élőben is, legutóbb a Falumúzeumban terjesztettem az igét : ) Hogy hol találkozhattok velem legközelebb, azt a FB oldalamon biztosan megtaláljátok: https://www.facebook.com/gina.turzo/
Gyertek gyapjazni!
Szegi Varázs Vendégház
‘Tavasszal igazi feltöltődés a természet szerelmeseinek Göcsej szívében. A hosszú tél után itt minden életre kelt: a friss, tiszta levegő, a zöldellő erdők és a virágba boruló mezők különleges nyugalmat árasztanak. A vendégek a madárcsicsergés dallamára ébrednek, és a napsütésben pihenve élvezhetik a vidéki élet csendes harmóniáját.
A környék felfedezésre csábít: kellemes séták, kirándulások várják azokat, akik szeretnék közelebbről is megismerni Göcsej varázslatos tájait. Este pedig nincs is jobb, mint a közös sütögetés és végül ellazulni a jakuzziban.
A Szegi Varázs Vendégház így nemcsak szállás, hanem egy élmény – a feltöltődés, a nyugalom és a természet közelségének helyszíne családoknak, barátoknak, kutyusoknak.
A Göcsej – Zala mente LEADER Egyesületnél
‘A 2025 évben meghirdetett pályázati felhívásokra összesen 54 db támogatási kérelem érkezett. A Lokális gazdaságfejlesztésre (mikrovállalkozások fejlesztése) 26 db, a Helyi identitást erősító kezdeményezések támogatására 28 db támogatási kérelmet fogadtunk, amelyből a rendezvényekre 11 db, a kültéri rendezvény terek fejlesztésére 17 db érkezett be.
Sajnos a feldolgozási rendszer nem egyszerűsödött, továbbra is felkészülten kell nekivágni egy vidékfejlesztési pályázatnak, amiben a LEADER Helyi Akciócsoport munkatársai a projektötlettől az elszámolásig, készségesen segítenek, néha ez nem könnyű feladat.
Rövidesen eredmények is születnek, elsősorban a Lokális gazdaságfejlesztés és a Rendezvények kapcsán, terveink szerint május első hetében végre, Helyi Bíráló Bizottsági ülést tudunk tartani.’
Barabásszegi vendégház és turista pihenőhely
‘A Barabásszegi Vendégház egy hangulatos szállás Göcsejben, közvetlenül a Kéktúra útvonal közelében. Egy csipet múlt, amit a táj őriz. A természet ígérete, amit a csend biztosít. És egy ház, ahol a vendégszeretet hazatalál.
Weboldal: Szállás Göcsej.
Facebook felület: Barabásszegi Vendégház és Turista Pihenőhely
Mindkét felület nagyobb aktivitást igényel, amely a legközelebbi feladatokat jelenti. Továbbá a vendégház külső megújítása, amelyen dolgozom.
Göcsej örök kincsei nemcsak látnivalót, hanem valódi élményt kínálnak — minden korosztálynak, minden évszakban. A X. Göcseji Dombérozó július 10-19. – Térségi Kulturális Randevú széles körben ismert nyári program, amely egyre több érdeklődő keresi fel Göcsejt. Ettől az évtől négyévszakos a program, melyről a www.gocsejidombertozo.hu oldalon lehet tájékozódni.’
Barlahida Kincsei
‘Végre itt a tavasz, virágoznak a gyümölcsfák, a palánták növekednek a fóliasátorban. Telepítettem egy újabb adag epret, a többi pedig szépen virágzik, a fóliasátorban pedig lassan érik is. Remélem minden növény túléli a tavaszi fagyokat!’
Vörösszeg vendégházak, Barabásszegi Bánház és Szegvidéki Pajta

Vörösszegen megújult Imre háza! szépséges új csempék, frissen meszelt falak várják a vendégeket! Ez volt az első házunk, amit megnyitottunk a hozzánk érkezőknek és szívünknek most oly kedves, boldogság belépni!
Zeng az erdő a madárdaltól, a kis tóhoz kiülni és olvasgatni, egy jó kávét inni, vagy sütögetni a grillen. Maga a földi paradicsom! Várunk szeretettel!A Pajtában várunk a csütörtöki jógaórákon! Rómeó energetizáló, ugyanakkor megnyugtató és odafigyelő és értő vezetése igazi élmény.
Már harmadik alkalommal tart Bodor Eszter sütés workshopot, Május 9-én gyere hozzánk kenyeret sütni, ismerd meg a titkokat és fogásokat, kápráztasd el a szeretteidet a frissen sült házi kenyereddel! Itt jelentkezz! https://szegvidek.hu/products/sutes-workshop-szegvideki-klasszikusok-3?variant=52873022046551
DERÉKSZEGI ESEMÉNYEK MÁJUSBAN
Pipahegyi Piac és Derékszegi Piknik – május 24.
A szokásos piac mellett ezen a napon bemutatkoznak a Derékszeg tagjai. Szeretettel várunk mindenkit, akit érdekel a derékszegi összefogás. Gyertek, beszélgessünk, üljünk le egy asztalhoz a környék finomságait kóstolva.
Mi vár még rátok?
Kézműves foglalkozás Orsós Brigivel 11 órától, nem csak gyerekeknek. A program becsületkasszás!
Kutyás bemutató Gróf Alexandrával (egyeztetés alatt)
Előrendelhető piknik tálak – termelői finomságok. További részletekért kövessetek minket a FB-on.
Szerző: szegvidek | 2026 márc 24 | tréning
A párbeszéd erejével a közösségért
Amikor egy térben ül a polgármester, a magánkórház igazgatója, magánemberek és különféle helyi gazdaságok képviselői, ott valami több születik, mint egyszerű beszélgetés. Március 20-án, a Szegvidéki Pajta falai között megtartott Kommunikációs workshopon, közel 20 ember döntött úgy: megtanulják egymás nyelvét, hogy ne csak beszéljenek, de jól hallják, és értsék is a másikat.

Az esemény teljesen innovatív kezdeményezés volt, melyet Cselényi Krisztina, a Szegvidéki Alapítvány kurátora, a Derékszegi Konzorcium tagja hívott életre. A kezdeményezés nem áll meg az egyéni vagy csoportos készségfejlesztésnél. Krisztina a tréning zárásakor kiemelte: „ez az esemény – reményeink szerint – az első lépés egy olyan multiplikátor hatás felé, amely a résztvevőkön keresztül a teljes közösségben pozitív változásokat generálhat, alapjaiban formálva át a mindennapi kommunikáció és együttműködés minőségét.” Tágabb célja az volt a tréningnek, hogy a résztvevők „továbbadják” a tanultakat saját környezetükben, legyen szó a mikrokörnyezetről (saját családjukról), vagy tágabb térről: városházáról, orvosi rendelőről vagy a sarki bolt előtti találkozásokról.

„A félreértések gyakran magasabb falakat emelnek közénk, mint a fizikai távolság. Ha ezeket a falakat a kommunikáció eszközeivel lebontjuk, az egész közösség élőbbé válik” – hangzott el a foglalkozáson, melyet Bagi Andrea, szervezetfejlesztő tanácsadó, Gestalt Coach és Integrált Művészetterapeuta tartott. „Egymás értése és a valódi odafigyelés olyan, mint a kovász a kenyérben. Ahogy a kovász észrevétlenül, belülről keleszti meg és teszi táplálóvá a tésztát, úgy válik élőbbé és összetartóbbá a közösség is, ha a tagjai megtanulnak jól hallani és jól szólni egymáshoz.” – mondta Andrea, az esemény trénere.

A nap végére a 18 résztvevő nemcsak hasznos technikákat és elméleti tudást kapott, hanem egy teljesen új szemlélettel is gazdagodott. A visszajelzések egyértelművé tették: ha a döntéshozók, a vezetők és a lakók képesek a tiszta, értékalapú párbeszédre, az nemcsak tisztább kommunikációt eredményez, hanem hosszú távon az egész térség megtartó erejét is növelheti. A közös munka során a „helyi” és a „vezető” címkék elhalványultak, átadva helyüket a közös gondolkodásnak.
A Szegvidéki Pajta békés, autentikus közege, és a résztvevők nyitott, őszinte légköre segített abban, hogy ne csak hallják, hanem meg is értsék egymást. Ez a szemlélet pedig nem áll meg a pajta falainál: legjobb reményünk az, hogy ez a fajta párbeszéd az egész vármegyében éreztesse majd jótékony hatását, és valódi, élhetőbb közösségeket építsen.
Szerző: szegvidek | 2026 márc 10 | Uncategorized


Kedves Barátaink!
Alig néhány hete még hófehér takaró borította a Szegeket, mostanra viszont kétségtelenül megérkezett a tavasz. Ébredezik a természet és vele együtt Derékszeg is.Az elmúlt időszakban sem tétlenkedtünk, leginkább a tervezésé volt a főszerep. Összeállítottuk a 2026-os program tervünket és teendőinket, az elvégzendő feladatokat az idei évre.
Arra gondoltunk, hogy megosztjuk veletek is, hogy mi hír mostanság a Derékszegiekkel.


2026 március 20. 9-17 óráig
Értsük jól egymást! kommunikációs tréning Bagi Andreával
”Hidak egymás között!” – Kommunikációs tréning a felesleges körök, félreértett párbeszédek, „nem erről volt szó” típusú viták megoldására.
További információkat az eseményről itt találtok: https://fb.me/e/7iV4K8fJl
2026 március 21. 13.30 – 17.00 óráig
HARANGTÓL – HARANGIG túra becsvölgyén
Körtúrát terveztünk, amely a Becsvölgye-Paizsszeg Fogolykiváltó Boldogasszony katolikus templomtól-haranglábtól indul és oda is érkezik vissza. Öt településrészt járunk be,ismerkedve annak történetével, harangjaival. Csodálatos időutazásra invitálunk Titeket!
További információkat az eseményről itt találtok: https://fb.me/e/7mUvWq2nB


A kijelölt sétaútvonalak ellenőrzése
Miután hathatós segítséggel a nyomtatott térképeket átböngésztük, sorra járjuk a útvonalakat – Leellenőrizzük, hogy mindenhol járhatóak-e és a jeleket is pótuljuk, megújítjuk, ahol szükséges.

Az idei évet tervezgetjük
Kb. 6-8 derékszegi programot terveztünk a 2026-os évre még.
Szeretnénk, ha eseményeink mindig tartogatnának valami újat számotokra, ezért Ebben az évben az edukációra is szeretnénk hangsúlyt fektetni.
Tervezzük mindezt egy-egy környéken barangolással egybekötve, vagy önálló programként.
Részletekért kövessétek FB és Insta oldalainkat.
Eseményeinket megtaláljátok itt a weboldalon is.
Ha szeretnétek elérni minket az [email protected] email címen tehetitek meg.